مرکز مشاوره افسردگی

 • نشانه های افسردگی ، راه های درمان افسردگی ، علائم افسردگی ، نشانه های افسردگی شدید
 • چگونه افسردگی را درمان کنیم ؟ افسردگی چیست ؟ درمان اضطراب و افسردگی
 • راه های جلوگیری از افسردگی ، روانشناسی افسردگی ، علائم افسردگی در زنان
 • علائم افسردگی در نوجوانان ، علائم افسردگی و ناراحتی اعصاب ، نشانه های افسردگی در مردان

[postbox2 txt=”مشکلات مربوط به افسردگی، علائم و درمان آن”]

افسردگی می تواند به یک معضل جدی تبدیل شود!

در سال های اخیر، افسردگی یکی از شایع ترین اختلالاتی است که درصد قابل توجهی از افراد را به خود دچار ساخته است. از علائم افسردگی می توان به تحریک پذیری اشاره کرد که در برخی موارد ممکن است به بروز رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگری منجر شود، ضمن اینکه افراد افسرده در هنگام گفتگو با مشاوران، به عدم رضایت از زندگی، ناامیدی، بی انگیزگی و عدم لذت از زندگی اشاره می کنند.

از عوامل زیستی این اختلال می توان به کم خوابی یا پرخوابی و اختلال در اشتها اشاره کرد. از طرفی در گفتگو با فرد افسرده گاهی می توان به احساس گناه و خود سرزنش کردن پی برد. افسردگی در مواقعی موجب خودکشی می شود چرا که فرد هیچ امیدی به آینده نداشته و احساس پوچی می کند.

افسردگی در مردان

افسردگی در مردان معمولاً با تمایل آن ها برای استعمال مواد مخدر رابطه ی مستقیم دارد چرا که در اکثر موارد مردان علاقه ای به بروز علائم افسردگی ندارند.

افسردگی در زنان

تحقیقات نشان داده است که زنان، دو تا سه برابر بیشتر از مردان در معرض افسردگی هستند  که البته عامل آن را نمی توان به صورت کامل به هورمون ها ربط داد ولی از آنجا که احساس افسردگی پس از بلوغ، آغاز و تا سن یائسگی ادامه می یابد، به نظر می رسد که نقش هورمون ها در این امر، چندان هم کم رنگ نیست. در برخی از موارد ممکن است اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD) با افسردگی اشتباه گرفته شود در حالی که با تغییر در رژیم غذایی (مانند کاهش چربی، نمک و کافئین و افزایش مصرف کربوهیدرات) می توان تا حد زیادی، اثرات آن را کاهش داد.

افسردگی بارداری و پس از زایمان

از جمله بازه های زمانی زندگی زنان که می تواند آن ها را به افسردگی نزدیک کند، دوره ی تصمیم گیری برای بارداری، بارداری و پس از زایمان است. جالب است که افسردگی پس از زایمان کاملاً شناخته شده است اما افسردگی در دوران بارداری از جمله افسردگی هایی است که کمتر فردی از آن اطلاع دارد. البته زنانی که سابقه افسردگی دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلاء به افسردگی بارداری هستند. اما از آنجایی که در این دوران، استفاده از داروهای ضد افسردگی می تواند تاثیرات قابل توجهی بر جنین بگذارد، معمولاً روانشناسان تلاش می کنند تا افسردگی در این مقطع از زندگی یک زن را از طریق مشاوره فردی و روان درمانی برطرف کنند.

افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی ممکن است که در هر سنی اتفاق بیافتد ولی در برخی دوره ها مثل نوجوانی (به دلیل تغییرات وسیعی که در دوره ی بلوغ، از نظر فیزیولوژیکی و روانی صورت می پذیرد)، احتمال افسردگی بیشتر است. از طرفی کودکانی که به بیش فعالی و اختلالاتی مثل اضطراب و نافرمانی مقابله جویانه (Odd) و اختلال یادگیری مبتلا هستند نیز نسبت به سایر کودکان، نسبت به افسردگی مستعد تر هستند.

افسردگی در جوانان

در سن جوانی بحران های عاطفی، تغییر شرایط زندگی پس از بلوغ، ورود به جامعه ی بزرگسالان و … می تواند فرزندان را به سمت افسردگی راهنمایی کند. در این دوره است که برخی از جوانان به اشتباه، برای بهتر کردن حالشان، وارد دنیای معتادان می شوند. نقش یک مشاور خانواده می تواند در این مرحله بسیار برجسته باشد.

افسردگی در سالمندان

از آنجا که بسیاری از افراد دوره ی سالمندی را همزمان با دوره ی افسردگی شدید و از کار افتادگی می دانند، معمولاً افسردگی که در این دوران ایجاد می شود، پیگیری نمی شود. اما از آنجایی که سالمندان به دلیل ناتوانی های مرتبط با کهولت سن، از بودن در اجتماع و انجام فعالیت های جمعی، سرباز می زنند، احتمال افسردگی در این گروه بیشتر از سایرین است.    

درمان افسردگی :

اختلال افسردگی قابل درمان و کنترل می باشد و برخی از شیوه ی درمانی آن شامل روان درمانی شناختی، دارودرمانی، شوک درمانی، درمان بین فردی، درمان حمایتی، درمان مشکل گشایی، نور درمانی (به ویژه در بیماران با افسردگی های فصلیتغییر در سبک زندگی و … است.

مشاوره فردی

مشاوره فردی فرصتی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با یک یک روانشناس حرفه ای درباره ی آنچه ذهنتان را به خود مشغول کرده است، صحبت کنید. مشاوره فردی به شما کمک می کند تا در استرس ها و محرک های روانی که موجب افسردگی تان شده اند را شناسایی و به همراه یک روانشناس متخصص و یا روانپزشک در جهت رفع آن ها اقدام کنید. یک روان درمانگر به شما کمک می کند تا در محیط خانوادگی یا کاری بتوانید ارتباطات سالمی را برقرار کنید و به صورت تدرجی خودتان را به پرداختن به علایق تان عادت دهید.

مشاوره گروهی

جلسات مشاوره گروهی این امکان را فراهم می کند تا با افراد دیگری که همانند شما با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، آشنا شوید، تجربیات آن ها را بشنوید و درباره ی احساسات و تجربه های خودتان با آن ها صحبت کنید. از مزایای جلسات گروهی مشاوره این است که می توانید راه هایی متفاوت اندیشیدن به مساله ای که برایتان پیش آمده را هم یاد بگیرید.

روان درمانی

این روش معمول تر است و مطابق با آن، درمانگر به شما کمک خواهد کرد که الگوها و انگیزه های رفتاری تان را (همان هایی که شاید نشناختن شان موجب شده تا به سمت افسردگی پیش بروید) کشف کنید.

مشاوره خانواده 

افسردگی می تواند تمامی افراد خانواده را به نوعی درگیر خود کند. اگر شما افسرده باشید، خانواده تان نیز آن را احساس خواهد کرد و متاسفانه، اگرچه افراد خانواده تان نیت خوبی برای مداوای شما خواهند داشت ولی با راهنمایی های غیرحرفه ای شان ممکن است شما را به سمت نادرستی هدایت کنند. در این مواقع است که حضور یک مشاور خانواده متخصص می تواند بسیار راهگشا باشد. با مشورت با یک مشاور خانواده می توانیم علائم اولیه ی افسردگی را بشناسیم و با مشاهده ی آن ها بتوانیم اعضای خانواده را به سمت پیشگیری و یا درمان هدایت کنیم.

درمان بین فردی 

درمان بین فردی بر اینکه چگونه روابط شما با دیگران می تواند بر افسردگی تان تاثیر بگذارد، متمرکز می شود. یکی از علائم افسردگی، گوشه گیری از اجتماع است. درمان بین فردی به شما کمک می کند تا با مکانیسم حل تعارض، بتوانید ارتباط موثری با دیگران برقرار کنید.  

درمان شناختی، رفتار درمانی و شناخت رفتار درمانی

بر نحوه ی تاثیر افکار و رفتارها بر افسردگی متمرکز است. یک مشاور روانشناس حرفه ای ممکن است تمرین هایی را برای شما در نظر بگیرد، که بایستی آن ها را انجام دهید.

[bannerkh]

روان درمانی :

روان درمانی یا “حرف درمانی” یک روش درمانی موثر برای افسردگی ( افسردگی بالینی) است. اگرچه ممکن است در مواقعی که افسردگی بسیار شدید است، این روش به تنهایی پاسخگو نباشد و باید از دارو درمانی استفاده نمود ولی در این گونه موارد نیز روان درمانی می تواند تاثیر بسزایی در کنار استفاده از دارو بر روند درمان داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از تکنیک های روان درمانی در مقابل استرس و افسردگی می پردازیم.

بگذار که برود!

یکی از دلایل افسردگی، زندگی کردن در گذشته است! شاید گذشته مهم باشد ولی به اندازه ی لحظه ی حال و آینده مهم نیست. بگذارید هر آنچه که شما را پریشان می کند برود! بگذارید اضطراب هایی که اتفاقات گذشته، ایجاد می کنند بروند. در این راستا یکی از تکنیک ها ” مراقبه درخت” است که مطابق آن خودمان را مانند درختی در حال رشد و جوانه زدن در نظر می گیریم. از دیگر تکنیک های اینکه “بگذارید برود”! این است که سعی کنید به جای اینکه همیشه در سرتان زندگی کنید ( منظورمان این است که همیشه به همه چیز فکر کنید)، بر تنفس کردن تان تمرکز کنید. تکنیک دیگر این است که سعی کنید در زمانی که کاری را انجام می دهید، تمام توجه تان را فقط به انجام آن کار معطوف کنید. به عنوان مثال وقتی رانندگی می کنید، تلفن همراه تان را خاموش کنید و به هیچ موسیقی گوش ندهید، فقط به رانندگی فکر کنید و سعی کنید جاده را احساس کنید. این تکنیک کمک می کند تا جلوی ورود الگوهای تفکر منفی را به ذهنتان بگیرید.

مغزتو متعادل کن!

البته نمی توان همه چیز را به گردن ژن انداخت! مغز هم تاثیر بسزایی بر احساسات می گذارد که می توان از طریق روان درمانی به آن ها جهت داد. به عنوان مثال این گونه به نظر می رسد که در افسردگی لوب جلویی در سمت چپ که با اثرگذاری مثبت و حافظه همراه است، غیرفعال می شود، در حالی که در اضطراب، قسمت لوب جلویی در بخش راستی فعالیت بیش از حد خواهد داشت، بنابراین برای برخی، جلسات نوروفیدبک، ضروری خواهد بود.

قرار نیست که احساس ضعف کنی!

<بسیاری از افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، فکر می کنند که ضعیف بودن عامل آن است و از این موضوع خجالت می کشند. از جمله تکنیک های فائق آمدن بر این موضوع، این است که شجره نامه ی خود را بکشید و ببینید که بین افراد خانواده تان چه کسانی با اضطراب، افسردگی و تروما دست و پنجه نرم کرده اند! ژنتیک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد و از همه مهم تر، تاثیراتی که سایر عوامل بر ژن ها اعمال می کنند نیز بسیار اهمیت دارند. از طرفی دیگر گاهی تجمع آسییب های کوچک می تواند یک آسیب بزرگ را به همراه داشته باشد.

وقتشه به خودت بیشتر برسی!

از جمله مواردی که بسیار حائز اهمیت است این است که به رژیم غذایی، ورزش و خوابتان توجه کنید، چرا که همه ی آن ها تاثیر قابل توجهی بر مغز خواهند گذاشت. اگر روزی چند فنجان قهوه کافئین دار می نوشید! وقتش رسیده است که به این عادت اشتباه، پایان دهید.

[fb]

مشاور افسردگی چه کمکی به ما می کند؟ 

یک روانشناس متخصص حرفه ای، علائم و حالت‌های فرد را جویا می شود تا به این اطمینان خاطر برسد که مفهوم درک شده از افسردگی با تعریف و نشانه‌های حقیقی آن همخوانی دارد یا خیر! وارد شدن فرد در رابطه درمانی به او کمک می‌کند تا سخنان و احساساتی که تصور می‌کرده است که بیان آن ها برای دیگران صحیح نیست، مطرح کند که این همدلی، اولین قدم انگیزشی در راه درمان افسردگی است. روانشناس با آگاهی از موارد مذکور می‌تواند نوع و میزان افسردگی را تشخیص دهد و با توجه به شخصیت فرد، درمان مناسب را آغاز کند. درمان‌های افسردگی با رویکردهای مختلف مانند طرح‌واره، شناختی و رفتاری، واقعیت درمانی و… انجام‌ می پذیرد و در مواقعی نیز لازم است که همراه با روان‌درمانی، دارودرمانی و ارجاع دادن به روان‌پزشک نیز انجام گیرد.

            دریافت مشاوره روانشناسی افسردگی تلفنی 

شما میتوانید برای ریشه یابی مشکلات خود و مشورت با مشاوران متخصص و با تجربه، همین حالا از طریق تلفن ثابت با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۷۵ تماس بگیرید.

سؤالاتی که ممکن است ذهنتان را مشغول کرده باشند:

 • افسردگی در نوجوانان
 • افسردگی در بانوان و  آقایان
 • افسردگی در چهل سالگی
 • افسردگی پس از زایمان
 • افسردگی پس از جدایی
 • شکست عشقی و افسردگی
 • افسردگی پس از مرگ عزیزان
 • خودکشی به دلیل افسردگی در جوانان
 • علل افسردگی
 • نشانه های افسردگی
 • سوء استفاده جنسی از کودکان و افسردگی
 • درمان افسردگی
 • اختلالات خواب و افسردگی
 • اختلالات خوردن و افسردگی
 • ریشه یابی افسردگی

چرا مشاوره تلفنی افسردگی ؟

  • چون همین حالا می توانم به یک مشاوره آگاه دسترسی داشته باشم و نیاز به گرفتن وقت ملاقات نیست
  • چون لازم نیست که مسافت زیادی را برای رفتن به مرکز طی کنم
  • چون می خواهم اطلاعات تماسم محرمانه باشد
  • چون هیچ محدودیت زمانی و مکانی را نمی خواهم
  • چون می خواهم در کم ترین زمان ممکن، مشکلی را که دارم برطرف کنم، بدون اینکه حتی یک دقیقه را تلف کنم
  • چون به مراکز مشاوره دسترسی ندارم و نیاز دارم که با یک فرد آگاه صحبت کنم

در چه زمینه هایی می توانیم از مشاوران خانواده کمک بگیریم؟

این نکته را نباید فراموش کنیم که مشکلات آنقدر که فکر می کنیم بزرگ نیستند ولی اگر نتوانیم آنها را به شیوه های مناسب روانشناسی حل کنیم، ممکن است تبدیل به یک معضل جدی شده و در بسیاری از موارد حتی سبب فروپاشیدن خانواده مان شوند. اگر بر سر دوراهی یا چند راهی مانده اید، اگر نمی دانید باید چه کار کنید، اگر فکر می کنید هیچ کس نمی تواند بهتان کمک کند و یا اگر احساس می کنید چاره ای ندارید، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی، با مشاوران روانشناسی خانه مشاوره تماس بگیرید. 

مشاوره در زمینه مشکلات و انحرافات جنسی

ناتوانی جنسی، سردمزاجی، اختلال نعوظ، دیر انزالی، زود انزالی، کودک آزاری، سادیسم، مازوخیزم و …

مشاوره ازدواج 

ازدواج موفق، اختلاف سنی، مسائل جنسی ازدواج، خیانت، تفاوت فرهنگی، اختلاف طبقاتی، طلاق، دوستی قبل از ازدواج، دوران نامزدی، مسائل جنسی دوران عقد، حد و حدود رابطه، اختلافات خانوادگی و …

مشاوره خیانت 

خیانت در زندگی مشترک، خیانت همسر، راهکارهای پیشگیری از خیانت، ادامه رابطه پس از خیانت، طلاق و …

مشاوره در زمینه سلامت و آموزش جنسی 

بارداری، بیماری های مقاربتی و بهداشت جنسی، پیشگیری از بارداری، بهداشت جنسی، مهارت های بالا بردن کیفیت رابطه جنسی و …

مشاوره در زمینه کودکان و نوجوانان

بلوغ، طلاق والدین، بهترین روش های تربیتی، ریشه کن کردن حسادت و ترس در کودکان، اختلالات یادگیری و روانی کودکان، رابطه با جنس مخالف در نوجوانان، رفتارهای پرخطر دوران نوجوانی، اعتیاد در نوجوانان و…

مشاوره طلاق

تقاضاهای نامتعارف جنسی، عدم تفاهم جنسی (گرم مزاجی، سرد مزاجی)، بدبینی، پارانوئید، دخالت خانواده ها، عدم علاقه، مشکلات ارتباطی، مشکلات مالی، اعتیاد، سرنوشت فرزندان پس از طلاق و …

مشاوره در زمینه ترک اعتیاد

علائم اعتیاد، ترک اعتیاد، برگشت به مواد پس از ترک، مصرف گل در نوجوانان، شکست عشقی و اعتیاد، اعتیاد در دختران، روش های تضمینی ترک و …

مشاوره ترس و وحشت

غلبه بر انواع ترس مانند ترس از تنهایی، ترس از ازدواج، ارتفاع و … ، ترس های بجامانده از دوران کودکی، درمان ترس و …

مشاوره سالمندان

نگهداری از سالمندان مبتلا به آلزایمر، افسردگی سالمندان، اختلالات خواب در سالمندان، احساس تنهایی در سالمندان، سالمندان و کناره گیری از جامعه و ….

مشاوره افسردگی

افسردگی در کودکان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، میان سالان و سالمندان، افسردگی در چهل سالگی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی پس از جدایی، شکست عشقی و افسردگی، خودکشی به دلیل افسردگی در جوانان، علل افسردگی، اختلالات خواب، سوء استفاده جنسی از کودکان و افسردگی و …

[postbox3 txt=”مرکز مشاوره افسردگی”]

مرکز مشاوره در موضوعات زیر به شما کمک می کند:
 • نشانه های افسردگی ، راه های درمان افسردگی ، علائم افسردگی ، نشانه های افسردگی شدید
 • چگونه افسردگی را درمان کنیم ؟ افسردگی چیست ؟ درمان اضطراب و افسردگی
 • راه های جلوگیری از افسردگی ، روانشناسی افسردگی ، علائم افسردگی در زنان
 • علائم افسردگی در نوجوانان ، علائم افسردگی و ناراحتی اعصاب ، نشانه های افسردگی در مردان
راهنمای مطالعه
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور