مشاوره تغییر رشته دانشگاهی و تغییر رشته دبیرستانی

مشاوره تغییر رشته:

انتخاب یک مسیر اشتباه برای اکثر افراد اتفاق می افتد. این که این مسیر کوتاه و طولانی باشد، مهم نیست! آنچه اهمیت دارد، درک اشتباه است و عدم تکرار آن است. تغییر رشته ممکن است برای بعضی از افراد یک اشتباه و برای برخی دیگر یک فرصت باشد. از آنجایی که امکان تغییر رشته در مقطع دبیرستان و دانشگاه وجود دارد، پیشنهاد می کنیم اگر قصد تغییر رشته دارید، قبل از هر اقدامی برای آگاهی از شرایط و ضوابط آن، با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

پیشنهاد می کنیم برای مشاوره در زمینه تغییر رشته با مشاوران خانه مشاوره تماس بگیرید.

تغییر رشته چیست؟

دانش آموزان در دوره دبیرستان و دانشجویان در زمان قبولی در کنکور و انتخاب رشته به دلایلی همچون نداشتن آگاهی و شناخت درست و کافی نسبت به استعدادها و علایق خود، تحت تأثیر حرف دیگران قرار گرفتن و یا توجه به ارزش گذاری های خانواده، دوستان و جامعه نسبت به یک رشته دانشگاهی، در انتخاب رشته دچار خطا می شوند و وارد رشته ای می شوند که مطابق با توانایی و علاقه آنان نیست و چشم انداز موفقیت را برای آنان ترسیم نمی کند. در چنین شرایط و موقعیت هایی، تغییر رشته یک فرصت طلایی خواهد بود. اگر قصد تغییر رشته دارید، پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از شرایط و ضوابط آن با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

دوستان عزیز توجه داشته باشند که ممکن است مسیر تغییر رشته از همان دوران دبیرستان برایتان دشوار باشد و این اشتباه را تا پایان دانشگاه تکرار کنید و آخر سر فارغ التحصیل رشته ای باشید که علاقه ای به آن ندارید. البته کسانی نیز هستند که مسیر انتخاب رشته ی دبیرستان را درست طی می کنند، اما در دانشگاه دچار این مسئله می شوند که راه حل آن تغییر رشته است. یادتان نرود برای مسائل زندگی یا باید راهی ساخت یا راهی یافت.

نحوه تغییر رشته دانشگاهی:

تغییر رشته در دانشگاه در طول دوران تحصیلی دارای ضوابط و شرایط خاص خود است. اول از همه باید توجه داشته باشید که تغییر رشته ی دانشگاهی از رشته ای به رشته دیگر در یک مجموعه رشته ی مرتبط و در همان دانشگاه صورت می گیرد و شما باید رضایت و موافقت گروه آموزشی مورد نظر برای تغییر رشته را بدست آورده باشید.

برای آگاهی از نحوه تغییر رشته دانشگاهی با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

شرایط تغییر رشته دانشگاهی:

کسانی که قصد تغییر رشته دارند، نباید در رشته ی فعلی خود محدودیت های آموزشی برای ادامه و اتمام آن داشته باشند. رتبه کنکور دانشجویی که خواهان تغییر رشته است نباید از رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در آن رشته کمتر باشد و میزان واحدهای رشته ی مورد نظر دانشجو با ترم های باقی مانده متناسب باشد، بدین معنا که دانشجو با واحدهای زیاد و ترم های محدود مواجه نشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره درباره نحوه تغییر رشته دانشگاهی  با مشاورین ما تماس بگیرد.

به این نکات دقت کنید:

 • هر مقطع تحصیلی در دانشگاه فقط یکبار فرصت تغییر رشته به دانشجو می دهد و دانشجویانی که به عنوان ورودی های جدید رشته ی مورد نظر وارد آن رشته می شوند، حق بازگشت دوباره به رشته ی قبلی خود را ندارند.
 • واحدهای معادل سازی شده توسط گروه آموزشی مربوطه باید تأیید شود و حداقل نمره ۱۲ است.
 • تغییر رشته از مقطع لیسانس به فوق دیپلم محدودیتی ندارد و یک ترم تحصیلی دانشجو مطابق با بیست واحد درسی معادل سازی شده از تعداد ترم های تحصیلی او کم می شود.
 • تاریخ تقاضای تغییر رشته در اواسط پاییز و اواسط بهار است.

[typed string0=”انتقال دانشجو از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر به دلیل تغییر رشته، منوط به احراز شرایط انتقال است.” typeSpeed=”50″ startDelay=”10″ backSpeed=”40″ backDelay=”500″ loopCount=”10″ loop=”10″]

نحوه تغییر رشته دبیرستانی:

دانش آموزان مقطع دبیرستانی به منظور تغییر رشته می توانند قبل از امتحانات ترم بهار و ترم تابستان، تقاضانامه تغییر رشته را پر کنند و با موافقت والدین خود، آن را به مدیر مدرسه تحویل دهند. تغییر رشته های ریاضی، انسانی و تجربی مستلزم گذراندن امتحانات تغییر رشته دروس تخصصی هر رشته که حالت پیش نیاز برای ورود به رشته ی جدید دارند، می باشد.

دانش آموزان سال دوم دبیرستان برای تغییر رشته در مقطع سوم دبیرستان در هر کدام از رشته های ریاضی، انسانی و تجربی باید دروسی را امتحان بدهند که پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از دروس امتحانی خود با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

برای آگاهی از زمان، شرایط و محوه تغییر رشته دبیرستانی با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

توجه: تغییر رشته از نظری به رشته های کار و دانش تنها مستلزم وجود ظرفیت و تغییر رشته از نظری به فنی و حرفه ای نیازمند رسیدن به معیارهای تعیین شده برای رشته فنی و حرفه ای و نیز وجود ظرفیت است. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی از کلیه شرایط تغییر رشته دبیرستانی و دانشگاهی با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

سؤالاتی که ممکن است ذهنتان را مشغول کرده باشند:

 • زمان و شرایط تغییر رشته ؟
 • نحوه ثبت نام تغییر رشته ؟
 • قوانین تغییر رشته دبیرستان و دانشگاه؟
 • مشاوره تغییر رشته و نحوه انتخاب بهترین رشته ؟
 • شماره مشاور تلفنی تغییر رشته ؟
 • نحوه تغییر رشته در دبیرستان؟
 • آیا تغییر رشته کاردانش امکان پذیر است؟
 • قوانین تغییر رشته ؟
 • چگونه تغییر رشته دهیم ؟

[postbox txt=”تغییر رشته دانشگاهی و تغییر رشته دبیرستانی”]

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:
 • تغییر رشته چیست و نحوه تغییر رشته دانشگاهی به چه صورت است؟
 • مشاوره درست درباره شرایط تغییر رشته دانشگاهی در مقاطع مختلف
 • مشاوره در زمینه تغییر رشته دبیرستانی از رشته فنی به نظری و بالعکس
 • آگاهی از آخرین قوانین تغییر رشته دانشگاهی و دبیرستانی
راهنمای مطالعه
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور