معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی

  • معافیت تحصیلی و شرایط دریافت معافیت تحصیلی ۹۷، معافیت حین تحصیل
  • راهنمایی در زمینه معافیت تحصیلی خدمت سربازی ۹۷ و مراحل معافیت تحصیلی ۹۷،
  • انواع معافیت تحصیلی خدمت سربازی، اخبار جدید معافیت تحصیلی خدمت سربازی
  • مشاوره تلفنی معافیت تحصیلی و سایر معافیت های سربازی با مشاورین مرکز

[postbox txt=”معافیت تحصیلی”]

معافیت تحصیلی خدمت سربازی فرصت چند ساله ایست که سازمان وظیفه عمومی ناجا به مشمولان خدمت سربازی جهت ادامه تحصیل می دهد. اخذ این فرصت و تمدید آن شرایط ویژه ای دارد که در این مقاله، شرایط معافیت تحصیلی سربازی قوانین جدید معافیت تحصیلی و در نهایت معافیت تحصیلی سال ۹۷ را بررسی کرده ایم.

آقایان پس از ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه عمومی می شوند که برای ادامه تحصیل با ممنوعیاتی مواجه می شوند. از این رو برای ادامه ی تحصیلات این افراد شرایطی در نظر گرفته شده که فرصت تحصیل را بدون گذراندن دوره ی خدمت سربازی برای مشمولان فراهم کرده است. از این فرصت تحصیلی با عنوان معافیت تحصیلی یاد می شود.

معافیت تحصیلی چیست؟

طبق تعریف آیین نامه قوانین معافیت تحصیلی سازمان وظیفه عمومی ناجا، تمامی دانش آموزان مدارس و دانشجویان دانشگاه های دولتی و غیر دولتی داخلی یا خارجی که مورد تأیید باشد یا طالب حوزه علمی که به سن مشمولیت نظام وظیفه می رسند، در صورتی که مشغول به تحصیل باشند، از خدمت سربازی معاف می باشند.

[typed string0=”دانشجویان بنابر قوانین سازمان وظیفه عمومی سالهای محدودی فرصت تحصیل دارند.” typeSpeed=”50″ startDelay=”10″ backSpeed=”40″ backDelay=”500″ loopCount=”10″ loop=”10″]

شرایط معافیت تحصیلی سربازی:

شرایط معافیت تحصیلی مختصراً به این شرح است:

همان طور که گفتیم دانشجویان، دانش آموزان و طلاب تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند، از اعزام به خدمت معاف می باشد. اما برای معافیت تحصیلی فرصت محدودی در نظر گرفته شده است. طبق این قوانین حداکثر مدت مجاز تحصیل برای دوره کاردانی ۵/۲ سال / کارشناسی ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال / کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال، دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال، دکتری تخصصی ۶ سال.

معافیت تحصیلی دانشجویان در صورت اعلام کمیسیون موارد خاص حداکثر یک سال افزایش می یابد. دقت کنید در صورتی که در دوره ای در حال تحصیل باشید و در مقاطع بالاتر پذیرفته شوید، می توانید مهلت معافیت تحصیلی خود را تمدید کنید، اما در صورتی که بخواهد در دوره ی دیگری هم سطح دوره ی خود و یا پایین تر تحصیل کنند. از نظر سازمان وظیفه عمومی معاف از تحصیل شناخته نمی شود. به طور مثال اگر فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی باشید و در دوره ی کاردانی، کارشناسی، دکتری پیوسته پذیرفته شوید، شامل قانون معافیت تحصیلی نمی باشید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد معافیت تحصیلی با مشاوران مرکز خانه مشاوره تماس بگیرید.

قانون جدید معافیت تحصیلی سربازی:

قوانین جدید معافیت تحصیلی شامل اصلاح چند ماده از قانون معافیت تحصیلی سال ۹۰ می باشد که مخترصاً به شرح زیر است:

۱) هر دانشجو در پایان دوره ی تحصیل خود حداکثر یک سال فرصت دارد تا در قطع بالاتری پذیرش شود و از معافیت تحصیلی استفاه کند.
۲) دانشجویانی که دانشگاه یا رشته ی آنها منحل شده اگر دوباره در دانشگاه دیگری پذیرش شوند، بدون محاسبه ی سنوات قبلی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کند.
۳) معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی حداکثر تا یک سال پس از تاریخ انصراف در صورت پذیرش در دانشگاه می تواند از معافیت تحصیلی استفاده کند.
۴) معافیت تحصیلی حین خدمت در صورتی که در زمان جنگ و شرایط اضطراری نباشد، شخص در مقطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شده باشد، می تواند از خدمت سربازی مرخص شده و ادامه تحصیل دهد.
۵) معافیت تحصیلی طلاب در صورت ارائه گواهی نامه اشتغال به تحصیل از مرکز معتبر امکان پذیر است.

نکته: طلاب در صورت ترک تحصیل و یا غیب شش ماهه توسط سازمان مربوطه ظرف ۳ ماه لغو معافیت تحصیلی خواهند داشت.
۶) معافیت تحصیلی خارج از کشور برای دانشجویان دانشگاه های خارج از ایران تا یکسال پس از فراغت از تحصیل معتبر است و پس از آن شخص مشمول باید به ایران بازگشته و شرایط خدمت وظیفه خود را تعیین کند.

نکته: اگر مشمول حین تحصیل در خارج از کشور به ایران بازگردد و بیش از ۳ ماه به محل تحصیل خود باز گردد. معافیت تحصیلی اش لغو می شود.

[typed string0=”پس از اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور تنها شش ماه فرصت دارید در دانشگاه مذکور مشغول به تحصیل شوید.” typeSpeed=”50″ startDelay=”10″ backSpeed=”40″ backDelay=”500″ loopCount=”10″ loop=”10″]

۷) طلاب با مدارج کارشناسی و بالاتر در صورت درخواست برای تحصیل خارج از کشور می بایست از طریق مرکز مدیریت حوزه های علمیه نسبت به معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنند.
۸) فرزندان مأموران دولت که در خارج از ایران ساکن هستند و هم چنین ایرانیان مقیم خارج از کشور تا یک سال پس از آخرین مدرک تحصیلی فرصت دارند نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

[bannerne]

معافیت تحصیلی ۹۷:

معافیت تحصیلی دانش آموزان، دانشجویان و طلاب در سال ۹۷، طبق قوانین که در بالا ذکر کردیم، صورت می گیرد. طبق این قوانین، داوطلب می تواند پس از پذیرش در دانشگاه یا حوزه ی علمیه و هم چنین دانش آموزان مشمول، از مرکز مربوطه محل تحصیل خود درخواست برگه معافیت تحصیلی کرده و پس از تکمیل فرم معافیت تحصیلی با مراجعه به یکی از مراکز پلیس ۱۰+ نسبت به دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند.

فرم درخواست معافیت تحصیلی:

همانطور که ذکر کردیم، هر داوطلب پس از پذیرش در محل تحصیل خود، می بایست از مرکز مربوطه فرم درخواست معافیت تحصیلی را دریافت کند. لذا داوطلبان معافیت تحصیلی سال ۹۷ می توانند پس از پذیرش و آغاز سال تحصیلی از مدرسه، دانشگاه و یا حوزه ی علمیه محل تحصیل خود فرم را دریافت کنند. دقت کنید فرم هر مرکز آموزشی مختص به همان مرکز می باشد. و عموماً در سایت همان مرکز قابل دسترسی است. پس از تکمیل فرم درخواست معافیت تحصیلی با مراجعه به مرکز پلیس ۱۰+ درخواست خود را ارسال کنید.

برای راهنمایی بیشتر در مورد معافیت سربازی تحصیلی و شرایط معافیت تحصیلی با مشاوران ما صحبت کنید.

[postbox txt=”معافیت تحصیلی”]

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:
  • معافیت تحصیلی و شرایط دریافت معافیت تحصیلی ۹۷، معافیت حین تحصیل
  • راهنمایی در زمینه معافیت تحصیلی خدمت سربازی ۹۷ و مراحل معافیت تحصیلی ۹۷،
  • انواع معافیت تحصیلی خدمت سربازی، اخبار جدید معافیت تحصیلی خدمت سربازی
  • مشاوره تلفنی معافیت تحصیلی و سایر معافیت های سربازی با مشاورین مرکز

[telne]

راهنمای مطالعه
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور