معرفی و گرایش های کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی

 • معرفی ارشد زبان و ادبیات فارسی و گرایش های رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ، بررسی تخصصی رشته زبان و ادبیات فارسی
 • معرفی گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی ، واحد های تخصصی و عمومی رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی ، دروس اختیاری و اجباری کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • تشریح کامل رشته، معرفی منابع کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ، اطلاعات دفترچه کنکور سراسری و آزاد ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • ضرایب دروس در کنکور ارشد زبان و ادبیات فارسی ، انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی ، انتخاب رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی

[postbox txt=”مشاوره ارشد زبان و ادبیات فارسی”]

معرفی رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی

رشته زبان و ادبیات فارسی یکی از شاخه های زیرگروه علوم انسانی می باشد که در دوره ارشد به صورت تخصصی تر ارائه می شود و دانشجویانی که در مقطع ارشد پذیرفته می شوند می توانندگرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنند. هدف در این مقطع آموزشی، گسترش دانش و تربیت متخصصان و پژوهشگران می باشد که با شناسایی متدهای پژوهش علمی، توانایی آنها را برای آموزش و پژوهش بالا می برند و پس از فارغ التحصیل شدن می توانند بصورت پژوهشی در بخش های مختلف مشغول به کار شوند و یا در امر تدریس در دانشگاه ها و سازمان شروع به فعالیت نمایند. رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع ارشد مورد علاقه کسانی است که می خواهند در این حوزه علمی و ادبی متخصص شوند و مانند سایر رشته های علوم انسانی، قطعا ادامه تحصیل در دوره های بالاتر تحصیلات عالی باعث می شود که فارغ التحصیلان این عرصه توانمند تر و جزئی تر مهارت ها و دانش های لازم را کسب نمایند و در بازه زمانی در آینده، کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، متخصصان زبده و کارآمد به جامعه عرضه خواهد کرد. نقطه عطف این اقدام این است که دانشجویان با توجه به حوزه مورد علاقه خود مشغول به فعالیت می شوند و می توانند ابعاد مختلف علم ادبیات را متحول و گسترش دهند.

با توجه به این آینده روشن کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی و فرصت های روبه روی آن، حتما در این زمینه با یک مشاورخوب، مشورت کنید.

 با توجه به تخصص و تجربه مشاوران مرکز، توصیه می کنیم حتما با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

[awsa-h] ادبیات پایداری گرایش جدید رشته زبان و ادبیات فارسی [/awsa-h]

گرایش کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی:

 • گرایش آموزش زبان فارسی:

در این گرایش به آموزش قواعد و قوانین زبان فارسی و کاربردهای آنها در متون پرداخته می شود و غالبا فارغ التحصیلان این گرایش می توانند معلم شوند و در بخش های تدریس و آموزش فعالیت نمایند.

 • گرایش ادبیات پایداری:

این گرایش تقریباً نو و جدید است و اخیراً به گرایش های زبان و ادبیات فارسی اضافه شده است که فقط در دانشگاه سمنان تدریس می شود.

 • گرایش ادبیات تطبیقی:

این گرایش هم گرایشی جدید است که به یکسان سازی و تطابق ادبیات فارسی و ادبیات عرب می پردازد. این گرایش هم فقط در دانشگاه سمنان تدریس می شود.

نحوه پذیرش در گرایش ادبیات تطبیقی ارشد را با تماس تلفنی از مشاوران مرکز بپرسید.

[awsa-banners]

 • گرایش ادبیات کودک و نوجوان:

در این گرایش بیشتر به نحوه برقراری ارتباط با کودکان از طریق متن و داستان و بررسی زبان شناسی ادبیات کودکان پرداخته می شود. قطعا داستان ها و ادبیات کودکان در تربیت و شکل گیری دنیای آنها نقش عمده دارد و این نقش با توجه به میزان کیفیت کتاب و داستان مربوط به کودک ، بزرگ یا کوچک خواهد بود. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین کتاب های مربوط به کودک خود حتما از توصیه های مشاوران کودک مرکز بهره ببرید و در صورتی که علاقه مند به انتخاب گرایش ادبیات کودک و نوجوان هستید با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

 • ادبیات عامه:

در این ادبیات به ادبیات معنوی و فرهنگی یک جامعه می پردازد که یکی از بزرگترین میراث های یک جامعه و فرهنگ آن می باشد. ادبیات عامه، همان ادبیات فولکلور است که از جذابیت خاص مربوط به خود برخوردار است.

 • ادبیات روایی

ادبیات روایی شامل ادبیات مربوط به رمان، افسانه، داستان و دیگر وجوه مربوط به تعریف و بیان قصه ها ست که حالت خارق العاده و غیره واقعی ویا واقعی دارد. گرایش ادبیات روایی قطعا برای کسانی که بیان خوب و روایی دارند و نیز علاقه مند به یادگیری دانش مربوط به این حوزه دارند مورد پسند خواهد بود.

 • ادبیات معاصر:

در گرایش ادبیات معاصر زبان و ادبیات فارسی،  بازه زمانی مربوط به ادبیات ایران از مشروطیت تا زمان کنونی را دربرمی گیرد. در این برهه زمانی تحولات و تغییرات مهمی در ادبیات ایران پدید می آید و آن را از مقطع زمانی ماقبل خود کاملا متفاوت و جدا می کند. انتخاب شاخه معاصر رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع ارشد را به مشاوران مرکز بسپارید.

 • نظریه و نقد ادبی:

در این شاخه از ادبیات به نقد و تحلیل تاریخ ادبیات پرداخته می شود و سیر تکاملی آن مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. این گرایش برای علاقه مندان به تحلیل و استنباط جذاب و موردپسند خواهد بود.

 • ویرایش و نگارش:

در این شاخه از ادبیات به ویراستاری و نگارش متون ادبی پرداخته می شود و افرادی که در انتخاب رشته خود این رشته را انتخاب کرده اند باید حوصله و  صبر بالایی در ویراستاری به خرج می دهند.

این شاخه از ادبیات به ویراستاری و نگارش متون ادبی می پردازد و افرادی که در انتخاب رشته خود این رشته را انتخاب کرده اند باید حوصله و  صبر بالایی در ویراستاری به خرج می دهند. حوزه شغلی این شاخه خوب و مورد تقاضاست.

برای اطلاع از بازار کار تمام رشته ها و به ویژه رشته زبان و ادبیات فارسی با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

دروس کارشناسی ارشد ادبیات و زبان فارسی

دروس تخصصی و عمومی زبان و ادبیات فارسی در مقطع ارشد

دروس تخصصیتعداد واحددروس انتخابیتعداد واحد
نظم فارسی (۱) – شاهنامه۲زبان خارجی(۲)۲
نظم فارسی(۲) -ناصر خسرو و سنائی۲نظم فارسی(۵) – گلشن راز۲
نظم فارسی(۳) – خاقانی و نظامی۲نثر فارسی(۳) – مصباح الهدایه۲
نظم فارسی(۴) – مثنوی۲تحقیق در معانی و بیان و فنون ادب فارسی۲
نثر فارسی(۱) – تاریخ بیهقی۲عربی(۵)- متون تفسیر عربی۲
نثر فارسی(۲)، تاریخ جهان گشا و مرزبان نامه۲سیر آراء و عقاید اسلامی۲
نثر فارسی(۴)- کشف المحجوب و رساله قشیریه۲سمینار۲
عربی(۱) – صرف و نحو۲
عربی(۲)- نثر عربی۲
عربی(۳)۲

جمعاً ۳۴ واحد = دروس اصلی : ۸ واحد    دروس انتخابی: ۴ واحد   دروس تخصصی : ۲۰ واحد

برای اطلاع بیشتر از دروس گرایش های ادبیات و زبان فارسی به بخش انتخاب رشته تلفنی کارشناسی ارشد و یا نرم افزار انتخاب رشته مراجعه نمایید.

خانه مشاوره در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد:

 • معرفی رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی ، معرفی رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ، گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • معرفی منابع کنکور ارشد زبان و ادبیات فارسی ، تعداد سؤالات دفترچه اختصاصی و عمومی کنکور سراسری و آزاد، ضرایب دروس در کنکور ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • انتخاب رشته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ، نرم افزار انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی ، مشاوره انتخاب رشته تلفنی
 • انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی ، مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ، معرفی منابع استاندارد ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • و هر سؤالی پیرامون کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی ممکن است برایتان پیش آید.

[postbox txt=”مشاوره ارشد زبان و ادبیات فارسی”]

[telar]

راهنمای مطالعه
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور