۵۰ سوال مهم خواستگاری که قبل از ازدواج باید از هم بپرسید !

 • سوالات خواستگاری ، مشاوره قبل ازدواج ، ملاک های ازدواج موفق ، روانشناسی ازدواج
 • جلسه اول آشنایی برای ازدواج ، شرایط ازدواج ، اختلاف سنی در ازدواج
 • مشاوره دوران نامزدی ، مشاوره دوران عقد ، روابط در دوران عقد
 • مشاوره خواستگاری ، تست قبل از ازدواج ، مرکز مشاوره ازدواج

ازدواج می تواند بسیار چالش برانگیز باشد!

با برخی از زوج های جوان که زندگی مشترکشان در شرف نابودی است که صحبت می کنم و از آن ها درباره ی نحوه ی آشنایی شان تا مراحل ازدواج می پرسم، بیشتر پاسخ ها درباره ی نحوه برگزاری مراسم عروسی، حرف هایی که خانواده ها زده اند، قول هایی که عمل نشدند و حرف های شیرینی که بعدها تلخ شده اند، است.
جالب است که انگار بیشتر افرادی که در رود ازدواج می افتند بیش تر از این که به فکر شناخت بهتر و بیشتر طرف مقابلشان باشند به فکر” موضوعات حاشیه ای” هستند. البته منظور من این نیست که این مسائل مهم نیست اما در مرحله ای قبل از ازدواج، مشاوره ی ازدواج از واجب ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

[postbox2 txt=”در زمینه مسائل قبل از ازدواج، ازدواج و زناشویی”]

خیلی ها می گویند که با دو تا سوال که نمی توان کسی را شناخت!

زیاد شنیده ایم که می گویند تا با فردی به زیر یک سقف نروی و زندگی نکنی، او را نخواهی شناخت. هدف از شناخت قبل از ازدواج، آشنایی با جزئیات رفتاری افراد نیست. شناخت قبل از ازدواج به ما کمک می کند که به شناختی کلی برسیم.

اگرچه نوع دیدگاه افراد به زندگی از طریق پاسخگویی به سوالات مشخص می شود اما این را باید بپذیریم که انسان ها در شرایط و زمان های مختلف، واکنش های متفاوتی را نشان می دهند پس شاید نتوان با چند سوال به طور کامل فردی را شناخت ولی می توان به برخی از تشابهات و اختلافات عقیده ای پی برد.

 

علاوه بر این، صحبت کردن یکی از پیچیده ترین و البته مهم ترین ابزار در ارتباطات انسانی است به طوری که شاید تاثیر آن در زندگی مسترک به مراتب بسیار بیشتر هم باشد به این مفهوم که زوجین باید بتوانند با هم صحبت کنند و اگر صحبت فعال نتواند بین همسران شکل بگیرد، امکان بیشتری وجود دارد که زندگی مشترک آن ها رو به سردی پیش برود.

سوالاتی در زمینه ویژگی های اخلاقی عمومی

اگر از قبل شناختی نسبت به یکدیگر دارید، می توانید درباره این موضوع صحبت کنید که چه خصوصیت یا حالتی موجب شده است که تصمیم بگیرید با هم ازدواج کنید

درباره ی کارهایی که دوست دارید در زندگی مشترک انجام دهید صحبت کنید

به عنوان مثال اگر بلند پروازید می توانید اینگونه بیان کنید که ” من بلند پروازم و فکر می کنم با شما حال بهتری خواهم داشت چرا که احساس می کنم شما چنین شخصیتی دارید”

به عنوان مثال من ” من علاقه ندارم که همسرم تا دیر وقت سر کار باشد” یا ” علاقه ندارم که “زیاد به مهمانی برویم”. این گونه سوالات ممکن است که به نظر بی معنی بیایند ولی پس از ازدواج می توانند سهم وسیعی از مشکلات را برای زوجین ایجاد کنند.

آرزو بخش مهمی از وجود هر فرد است. حتی اگر کسی مدعی باشد که هیچ آرزویی ندارد، آرزوی سلامتی و دل خوشی باید آرزوی همیشگی اش باشد. بنابراین مهم است که بدانید، فردی که قرار است با او زندگی کنید در آرزوی چیست.

به عنوان مثال من می خواهم در رشته ی x ادامه تحصیل دهم یا مثلا تصمیم دارم برای ادامه تحصیل مدتی را در خارج از کشور اقامت کنم.

بالاخره زندگی بالا و پایین بسیاری دارد. اگر تصور کنید که در زندگی مشترک تان فقط قرار است فردی همیشه شما را باد بزند و راحت و بدون دغدغه تا آخر عمر زندگی کنید، وقتش رسیده است که از این خیال بیرون بیایید و به زندگی واقعی برگردید. گاهی پیش می آید که انسان از لحاظ روحی واقعا بهم ریخته است که می تواند علت های مختلفی داشته باشد، بنابراین باید بدانید که چگونه می توانید همدیگر را خوشحال کنید.

سوالاتی در زمینه حل اختلافات

زوجین مکانیسم های مختلفی را برای حل مسئله انتخاب می کنند. برخی ترجیح می دهند با دعوا، حرف خود را پیش ببرند، برخی کنار می کشند اما به دنبال زمانی برای تلافی کردن می گردند، برخی تمامی بحث ها را به خانواده شان انتقال می دهند و موجب روشن شدن آتشی می شوند که بعد ها به سختی می توانند آن را خاموش کنند، برخی هم متاسفانه اختلافات خود را با خشونت فیزیکی تمام می کنند. اما با وجود اینکه صحبت کردن درباره هر چیزی با واقعیتی که اتفاق می افتد، ممکن است که زمین تا آسمان متفاوت باشد ولی باعث می شود که حداقل زمانی را قبل از ازدواج به این موضوع اختصاص داده باشید و همین امر موجب می شود که در برخورد بعدی با این قضیه، بتوانید منطقی تر پیش بروید.

این موضوع می تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری در زندگی مشترک تان شود. زندگی مشترک همان طور که از اسمش پیداست، یعنی دو نفر تصمیم می گیرند که در زندگی اشتراکاتی داشته باشند و در نتیجه اینکه هر کس ساز خود را بزند و حاضر نباشد به خاطر دیگری کوتاه بیاید، در نهایت جز تن دادن به زندگی سخت برای فردی که تسلیم می شود و یا جدایی راهی را پیش رو قرار نمی دهد. اولین قدم برای زندگی مشترک این است که یاد بگیرید به عقاید یکدیگر احترام بگذارید و با صبر بتوانید یک زندگی ایده آل را با همدیگر بسازید.

خیلی خوب است که انسان بتواند همه ی مشکلات را خودش حل کند. ولی در برخی از مواقع، لازم است که علاوه بر خود بتواند از فردی دیگری مثل یک مشاور خانواده ی متخصص که دانش و تجربه بالاتری دارد، کمک بخواهد. در این گونه موارد برخی به خانواده و دوستان پناه می برند که راهنمایی های غیر تخصصی شان می تواند تاثیرات بسیار مخربی بر زندگی زوجین داشته باشد.

این مورد هم یکی دیگر از سوالات مهمی است که باید حتما در موردش صحبت کنید. بسیاری از انسان ها این گونه فکر می کنند که باید از خانواده و دوستانشان حمایت کنند حتی اگر این افراد دچار اشتباه شوند و به ناحق عمل کنند. بسیار مهم است که بدانید فردی که قرار است با او ازدواج کنید، چه سیاستی را در برخورد با اختلافات پیش می گیرد.

این سوالی است که هرچند به نظر سوال جالبی نمی آید ولی می تواند بسیاری از ابعاد ذهنی فرد مقابل تان را به شما بشناساند. باید به این نکته دقت کنید که ” فردی که حاضر است بخاطر شما از خانواده اش بگذرد، ممکن است به خاطر فردی دیگر، از شما نیز بگذرد” به همین دلیل درست است که پرسیدن این سوال به طور کلی اشتباه است اما اگر فردی به این سوال پاسخ “بلی” بدهد، لازم است که اندکی بیشتر در مورد او فکر کنید. یک ازدواج موفق ازدواجی است که طرفین سعی در کنترل کردن همدیگر نداشته باشند پس اگر یکی از طرفین در بازه ای از زمان، دچار اختلاف با خانواده طرف مقابل شد این انتظار که طرف مقابل هم باید ارتباطش را با خانواده اش قطع می کند، بسیار غیر منطقی و خودخواهانه است. یادتان باشد که در انتها به او این اطمینان خاطر را بدهید که قرار نیست ازدواج یک مانع برای ارتباط با خانواده اش باشد و قرار نیست که بین شما و خانواده اش یکی را انتخاب کند.

سوالاتی در زمینه ازدواج و رابطه عاطفی در گذشته

صحبت کردن در مورد اینکه چرا تصمیم به ازدواج گرفتید می تواند به این موضوع ختم شود که آیا از تصمیم خود برای ازدواج مطمئن هستید ؟ آیا آمادگی پذیرش مسئولیت آن را دارید؟ آیا می توانید آینده را با هم تصور کنید؟

اگرچه برخی از روانشناسان معتقدند که بهتر است که بعد از چند جلسه در این باره صحبت شود، ولی از آنجایی که این موضوع برای برخی از افراد بسیار حائز اهمیت است، به نظر می رسد که صحبت کردن درباره آن بسیار مهم است. اگر طلاقی صورت پذیرفته یا نامزدی بهم خورده است بد نیست که علت آن را نیز جویا شوید تا به ابعاد دیگری از زندگی مشترک با او نیز پی ببرید.

برای موفقیت نیز همانند برخی از مفاهیم (مانند دوست داشتن)، نمی توان مقادیر و تعریف مشخص و در چارچوبی ارائه داد به همین خاطر تعریف این مفاهیم برای هر فرد متفاوت است. به عنوان مثال برخی ازدواج موفق را تنها در احترام و عشق و برخی دیگر ثروت می دادند. تعریف شما از ازدواج موفق چیست؟

جالب است که ازدواج در کشور ما به نوعی هم روند سنتی را پیش گرفته است و هم مدرن! و این موضوع باعث شده که برخی هفت شب و هفت شبانه روز را با بریز و بپاش و هزینه های بسیار جشن بگیرند. بسیاری معتقدند که جشن عروسی لازمه ی یک ازدواج موفق است، برخی موافق این موضوع نیستند، برخی به جشنی خصوصی رضایت می دهند و برخی دیگر روز عروسی را روزی خاص می دادند که همه چیز در این روز باید بسیار تشریفاتی باشد. بنابراین بهتر است که از قبل درباره ی این موضوع با هم صحبت کنید.

سوالاتی در زمینه فرزند دار شدن در آینده

برای برخی بچه دار شدن یک آرزوست که سال ها آن را با خود همراه کرده اند. پس صحبت درباره ی آن ضروری است. در صورتی که پاسخ او بله است، از او بخواهید که به تعداد بچه ها و جنسیت آن ها هم فکر کند.

برخی از زوجین پس از ازدواج به آمادگی پدر و مادر شدن دست پیدا نمی کنند چرا که فکر می کنند شاید به زمانی احتیاج دارند تا همدیگر را بهتر بشناسند و بدانند که آیا می توانند مسئولیت فردی دیگر را هم به عنوان والد بپذیرند یا نه. به همین دلیل صحبت درباره ی این موضوع می تواند به شناخت هر چه بیشتر شما کمک کند.

دوباره تاکید می کنیم، برای برخی از افراد، بچه دار شدن یک رویاست به همین دلیل، بهتر است از قبل میزان این اهمیت را بدانید. در ادامه می توانید درباره این موضوع هم صحبت کنید که آیا در صورت فرزند دار نشدن، حاضرید که کودکان بی سرپرست را به فرزندخواندگی بپذیرید؟

برخی معتقدند که تنبیه بدنی می تواند در تربیت بسیار موثر باشد در حالی که مطابق آخرین تحقیقات، تنبیه بدنی آسیب های روانی بسیار جبران ناپذیری را در کودکان ایجاد می کند. به همین منظور صحبت کردن در این زمینه می تواند به شما کمک کند که شناخت خوبی را در زمینه روحیات فرد مقابل تان به دست بیاورید.

بعضی از تجربه ها در زندگی موجب می شود که فرد دیگر دوست نداشته باشد هیچ یک از افرادی که به آن ها علاقه دارد، آن تجربه را داشته باشند. صحبت درباره ی این مسائل می تواند علاوه بر آشنایی با دیدگاه او، به شما در پی بردن به گذشته فرد مقابلتان هم کمک کند.

سوالاتی در زمینه تحصیلات و منبع درآمد

برای برخی از افراد، میزان تحصیلات بسیار اهمیت دارد و ترجیح می دهند که با فردی ازدواج کنند که برای او نیز اهمیت داشته باشد. به همین منظور صحبت درباره آن بسیار اهمیت دارد. اگر بسیار طالب ادامه تحصیل تا مقاطع بسیار بالا هستید، یا باید با فردی ازدواج کنید که او نیز می تواند قدم به قدم با شما در این راه پیشرفت کند و یا اگر با فردی ازدواج می کنید که حوصله و زمان ادامه تحصیل را ندارد، باید از اینکه او را به ادامه تحصیل مجبور کنید دست بکشید و او را همان طور که هست بپذیرید.

برخی از آقایان با ادامه تحصیل همسرشان موافق نیستند به همین منظور صحبت درباره ادامه تحصیل بسیار اهمیت دارد. مطابق قوانین، اگر حق ادامه تحصیل در ضمن عقد نداشته باشید، همسرتان می تواند اجازه ی ادامه تحصیل را به شما ندهد.

اگر خوشبین باشیم و کاری وجود داشته باشد، اگر زمان خواب را از کل ساعت های شبانه روزی کم کنیم، انسان بیشتر زمان خود را در محل کارش سپری می کند. پس بسیار مهم است که از شغل مان رضایت داشته باشیم و اگر نداریم برنامه ای برای ایجاد تغییر و هدفی برای پیشرفت داشته باشیم. صحبت کردن در این زمینه می تواند دیگاه فرد مقابل تان را برای آینده مشخص کند.

برخی از افراد کار کردن را همه ی زندگی می دانند و فکر می کنند از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب باید کار کنند. زندگی مشترک با این گونه افراد می تواند هم بسیار سخت و هم بسیار لذت بخش باشد. چرا؟ چون اگر ثروت برایتان اهمیت داشته باشد به احتمال زیاد این افراد، می توانند زندگی خوبی را بسازند ولی اگر محبت و عشق هدف زندگی تان است، زندگی با این افراد می تواند بسیار سخت باشد. پس صحبت کردن درباره ی این موضوع بسیار ضروری است.

زندگی در خارج از کشور یک سری مزایا و معایبی دارد که باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. برخی از افراد موافق زندگی در خارج از کشور نیستند و برخی دیگر آرزوی آن را دارند پس بهتر است قبل از ازدواج، در این زمینه به تفاهم برسید.

این سوال نیز به نوعی برای خانم ها مطرح می شود. از آنجایی که آقایان در صورتی که خانم شان حق کار کردن (که به صورت ضمن عقد ذکر می شود) نداشته باشد، می توانند از کار کردن او جلوگیری کنند. به همین منظور اگر می خواهید در زمینه ای کار کنید و دست تان در جیب خودتان باشد، باید قبل از ازدواج در این باره به تفاهم برسید.

سوالاتی در زمینه پرداخت هزینه های زندگی و مسائل مالی

با این سوال می توانید به این موضوع پی ببرید که فرد مقابل تان به پس انداز کردن اهمیت می دهد یا نه. پس انداز کردن در زندگی مشترک بسیار مهم است و در واقع اگر توانایی مدیریت مالی در زندگی مشترک وجود نداشته باشد، زوجین با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد.

از جمله مواردی که باید درباره آن صحبت کنید، لیست سرمایه، درآمد و بدهی هاست. اگر قرار است که با هم زندگی کنید پس باید از این موارد اطلاع داشته باشید. آنچه در این زمینه اهمیت دارد این نیست که فرد چه میزان سرمایه اندوخته است یا چه میزان درآمد و بدهی دارد بلکه این موضوع مهم است که آیا فردی که با او ازدواج می کنید توانایی این را دارد که یک زندگی را بچرخاند؟ آیا عرضه و توان این را دارد که سرمایه ای را پس انداز کند؟ آیا می تواند با دستان خودش و البته با کمک شما یک زندگی را بسازد؟

در بعضی از زندگی های مشترک، زن و شوهر تصمیم می گیرند که هر کس درآمد خود را داشته باشد و به صورت کاملا مستقل عمل کنند. اما برخی دیگر درآمدشان را با یکدیگر ادغام می کنند و با هم پس انداز و خرج می کنند. صحبت درباره این که چه سیاست مالی را پیش بگیرید بسیار مهم است و می تواند از بسیاری از اختلافات در آینده، جلوگیری می کند.

سوالاتی در زمینه رفت و آمد با دوستان

برخی از افراد فکر می کنند که زن و شوهر صرفاً باید به رابطه ی زناشویی بسنده کنند و به هیچ وجه نمی توانند بهترین دوستان هم باشند. اما باید بدانید که بهترین همسران، بهترین دوستان هم اند.

از جمله مشکلاتی که برخی از زوجین با آن دست و پنجه نرم می کنند، این است که یکی از زوجین، زمان بسیاری را صرف تفریح با دوستانش سپری می کند.  به همین دلیل اگر دوستان صمیمی هم دارید، باید بدایند که پس از ازدواج اولویت اول همسرتان است و در صورتی می توانید با دوستان تان رفت و آمد داشته باشید که همسرتان در این زمینه رضایت داشته باشد. پس حتما در این زمینه با او صحبت کنید.

یکی دیگر از مشکلاتی که زوجین پس از ازدواج با آن روبرو می شوند، حد و حدود رابطه با جنس مخالف است به این معنی که برخی از افراد روابط اجتماعی قوی دارند و می توانند با افراد بسیاری (فارغ از جنسیت) ارتباط برقرار کنند که این ارتباط می تواند برای شریک زندگی شان بسیار آزاردهنده باشد که در نهایت به جدایی بیانجامد. به همین منظور باید قبل از ازدواج درباره حد و حدود رابطه با جنس مخالف با یکدیگر صحبت کنید و توقع هایتان را از همدیگر به صورت جدی بیان کنید.

سوالاتی در زمینه مذهب، سیاست و سطح اجتماعی

مذهب می تواند نقش بسیار برجسته ای در زندگی زناشویی داشته باشد. از قدیم هم گفته اند ” کبوتر با کبوتر، باز با باز” و این بدین مفهوم است که اگر از نظر مذهبی و اجتماعی، اختلاف عقیده ای بسیاری داشته باشید، این احتمال به میزان بسیاری وجود دارد که در زندگی مشترک دچار مشکل شوید. پس قبل از ازدواج درباره ی توقع هایتان از هم در زمینه مذهبی و اجتماعی حتما صحبت کنید.

بسیار مهم است که از بینش سیاسی فرد مقابلتان شناخت پیدا کنید. هر چند که به صورت معمولی، مسائل سیاسی ممکن است تاثیر خاصی بر زندگی مشترک نداشته باشند اما اگر شما و یا فرد مقابل تان در این زمینه تندرو باشید، ممکن است بتواند تاثیر فراوانی بر روابط زناشویی تان داشته باشد. به همین منظور صحبت کردن در این زمینه می تواند بسیار ضروری باشد.

سوالاتی در زمینه سرگرمی ها و علائق

خیلی خوب است که درباره ی این موارد با هم صحبت کنید. هر چند اینکه هر دو شما قورمه سبزی و یا به طور فرض رنگ آبی را دوست داشته باشید، نمی تواند ضامن یک زندگی موفق باشد اما صحبت درباره ی علائق می تواند به شناخت بیشتر شما نسبت به هم کمک شایانی کند.

اینکه بدانید چه چیز شما و همسرتان را خوشحال می کند و باعث می شود که خستگی تان دربرود می تواند بسیار مهم باشد. برخی ماندن در خانه و استراحت طولانی مدت و برخی دیگر رفتن به کوه خوشحالشان می کند. صحبت در این زمینه به شما کمک می کند تا به شناخت جامع تری از هم برسید.

فکر نمی کنم که کسی در این دنیا باشد که از کلمه سفر، متنفر باشد. سفر کردن خوب است اما میزان علاقه به آن در افراد بسیار متفاوت است. شاید برخی یکبار در سال مسافرت کردن را معقول بدانند و برای برخی دیگر هفته ای یکبار هم کم باشد. پس اگر قصد تشکیل یک خانواده را دارید باید در این زمینه به تفاهم برسید.

سوالاتی که باید از خودتان بپرسید

چه کسی گفته که ممکن است که مشاور ازدواج نگذارد که شما ازدواج کنید؟

از یک زوج شنیدم که می گفتند ما خیلی وقت پیش می خواستیم برای انجام تست ها اقدام کنیم ولی از ترس این که ممکن است به ما بگویید که مناسب هم نیستیم، به تعویق انداختیم، دوست من، ” مشاوره ی ازدواج یک سنجش عمیق در رابطه ی مشترک شما و همسرتان خواهد بود ” و به ” شناخت هرچه بیشتر “ می انجامد. حتی اگر ازدواجی مناسب تشخیص داده نشود، کارگاه های زوج درمانی و خانواده درمانی آماده اند تا به زوجین کمک کنند تا با برداشتن موانعی که ممکن است در زندگی مشترکشان مشکل ایجاد کنند، مسیر را هموارتر نمایند.

[fb]

مشاوره ازدواج چه کمکی به ما خواهد کرد؟

تست های قبل از ازدواج از جمله رایج ترین روش ها برای بررسی روحیات و خصوصیات اخلاقی است. اما باید قبول کنیم که “هیچ کس کامل نیست و قرار نیست که تمامی افراد در همه ی امور با هم اشتراک داشته باشند“. باید یاد بگیریم که “ازدواج یعنی درک متقابل، شناخت تفاوت ها و احترام به آنها“، به همین دلیل یک مشاور ازدواج باتجربه، پس از تست های ازدواج، با بررسی و تجزیه و تحلیل آن ها، نکاتی را بیان می کند تا افرادی که قصد ازدواج با هم را دارند بر روی اصلاح آن ها تمرکز کنند تا بتوانند اختلافات بعد از ازدواج را به حداقل برسانند. مهم ترین مواردی که در جلسات مشاوره مطرح می شود عبارتند از:

امور مالی فردی و مشترک
سبک های زندگی مشترک
سبک های ارتباطی
استراتژی های حل تعارض
سبک های تصمیم گیری
نقش های جنسیتی زوجین
خانواده درمانی

مزایای مشاوره ازدواج :

تحقیقات نشان داده اند که استفاده از خدمات مشاوره ای زوجین قبل از ازدواج منجر به افزایش ۳۰ % احتمال ازدواج موفق شده است. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند که قبل از ازدواج با مسائلی که زوج های دیگر در حال دست و پنجه نرم کردن هستند، روبرو شوید و در حضور یک روان شناس با تجربه، بتوانید درباره ی تک تک آن ها بحث و مشکل را برطرف کنید. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا نقاط ضعف رابطه ی خود را که ممکن است منجر به مشکلات و یا عدم موفقیت در ازدواج تان شود را بشناسید.

جهت مشاوره در زمینه مسائل قبل از ازدواج، دوران پس از ازدواج و زناشویی می توانید با مشاوران مرکز تماس بگیرید.

سؤالات و مشکلات متداول ازدواج:

 • شیوه های ارتباطی مناسب بین زوجین کدامست؟
 • بررسی اختلافات خانواده و ارائه ی راهکارهای مناسب برای حل مشکلات
 • دلایل تمایل افراد به ازدواج ،موانع ازدواج ، موانع مالی ، تحصیلی
 • دوران عقد ، نامزدی ، بایدها و نبایدهای نامزدی
 • قول و قرارهای پوشالی قبل از ازدواج
 • معیارهای ازدواج سالم چیست؟
 • چه سوالاتی را باید قبل از ازدواج از شریک زندگی مان بپرسیم؟
 • آیا اختلاف سنی زیاد یا کم باعث جدایی می شود؟
 • شایع ترین علل طلاق و جدایی چیست؟
 • اختلافات طبقاتی ، تفاوت های فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی چه تاثیری بر ازدواج مان خواهد داشت؟

 • همسان خواهی یا ناهمسان خواهی در ازدواج، تفاوت سطح فرهنگی و مالی چه اثراتی دارد؟
 • چگونه می شود زندگی را از خطر احتمالی خیانت حفظ کرد؟
 • حل مشکلات دوستی قبل از ازدواج، دوران نامزدی و عقد، مخالفت خانواده و … قابل حل است؟
 • مخالفت با سنت ها و ارزش های نادرست در ازدواج مانند تجمل گرایی و…
 • رفتارهای جنسی و زناشویی صحیح در دوران نامزدی و عقد چیست؟
 • آیا به بلوغ جسمی و فکری مورد نیاز برای ازدواج رسیده ایم؟
 • چرا دوستی های قبل از ازدواج به ازدواج ختم نمی شوند؟

در چه زمینه هایی می توانیم از مشاوران کمک بگیریم؟

این نکته را نباید فراموش کنیم که مشکلات آنقدر که فکر می کنیم بزرگ نیستند ولی اگر نتوانیم آنها را به شیوه های مناسب روانشناسی حل کنیم، ممکن است تبدیل به یک معضل جدی شده و در بسیاری از موارد حتی سبب فروپاشیدن خانواده مان شوند. اگر بر سر دوراهی یا چند راهی مانده اید، اگر نمی دانید باید چه کار کنید، اگر فکر می کنید هیچ کس نمی تواند بهتان کمک کند و یا اگر احساس می کنید چاره ای ندارید، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی، با مشاوران روانشناسی خانه مشاوره تماس بگیرید. 

مشاوره در زمینه مشکلات و انحرافات جنسی

ناتوانی جنسی، سردمزاجی، اختلال نعوظ، دیر انزالی، زود انزالی، کودک آزاری، سادیسم، مازوخیزم و …

مشاوره ازدواج 

ازدواج موفق، اختلاف سنی، مسائل جنسی ازدواج، خیانت، تفاوت فرهنگی، اختلاف طبقاتی، طلاق، دوستی قبل از ازدواج، دوران نامزدی، مسائل جنسی دوران عقد، حد و حدود رابطه، اختلافات خانوادگی و …

مشاوره خیانت 

خیانت در زندگی مشترک، خیانت همسر، راهکارهای پیشگیری از خیانت، ادامه رابطه پس از خیانت و یا طلاق و…

 

مشاوره در زمینه سلامت و آموزش جنسی 

بارداری، بیماری های مقاربتی و بهداشت جنسی، پیشگیری از بارداری، بهداشت جنسی، مهارت های بالا بردن کیفیت رابطه جنسی و …

مشاوره در زمینه کودکان و نوجوانان

بلوغ، طلاق والدین، بهترین روش های تربیتی، ریشه کن کردن حسادت و ترس در کودکان، اختلالات یادگیری و روانی کودکان، رابطه با جنس مخالف در نوجوانان، رفتارهای پرخطر دوران نوجوانی، اعتیاد در نوجوانان و…

مشاوره طلاق

تقاضاهای نامتعارف جنسی، عدم تفاهم جنسی (گرم مزاجی، سرد مزاجی)، بدبینی، پارانوئید، دخالت خانواده ها، عدم علاقه، مشکلات ارتباطی، مشکلات مالی، اعتیاد، سرنوشت فرزندان پس از طلاق و …

مشاوره در زمینه ترک اعتیاد

علائم اعتیاد، ترک اعتیاد، برگشت به مواد پس از ترک، مصرف گل در نوجوانان، شکست عشقی و اعتیاد، اعتیاد در دختران، روش های تضمینی ترک و …

مشاوره ترس و وحشت

غلبه بر انواع ترس مانند ترس از تنهایی، ترس از ازدواج، ارتفاع و …، ترس های بجامانده از دوران کودکی، درمان ترس و …

مشاوره سالمندان

نگهداری از سالمندان مبتلا به آلزایمر، افسردگی سالمندان، اختلالات خواب در سالمندان، احساس تنهایی در سالمندان، سالمندان و کناره گیری از جامعه و ….

مشاوره افسردگی

افسردگی در کودکان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان، میان سالان و سالمندان، افسردگی در چهل سالگی، افسردگی پس از زایمان، افسردگی پس از جدایی، شکست عشقی و افسردگی، خودکشی به دلیل افسردگی در جوانان، علل افسردگی، اختلالات خواب، سوء استفاده جنسی از کودکان و افسردگی و …

[postbox2 txt=”در زمینه مسائل قبل از ازدواج، ازدواج و زناشویی”]

 • سوالات خواستگاری ، مشاوره قبل ازدواج ، ملاک های ازدواج موفق ، روانشناسی ازدواج
 • جلسه اول آشنایی برای ازدواج ، شرایط ازدواج ، اختلاف سنی در ازدواج
 • مشاوره دوران نامزدی ، مشاوره دوران عقد ، روابط در دوران عقد
 • مشاوره خواستگاری ، تست قبل از ازدواج ، مرکز مشاوره ازدواج
راهنمای مطالعه
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور
تماس با مشاور تماس با مشاور تماس با مشاور